SUNSEL FOOD

Founded in 1983, Sunsel Enterprises Ltd is a family business. In addition to import and wholesale activities, it also has a retail store.
Sunsel, serving in two main sectors, imports food and fast moving consumer products. While Şölen Çikolata and Balparmak are among the brands represented, they also sell and distribute local Kantara Honey in some regions. Sunsel Enterprises Ltd sells and distributes its entire product portfolio to chain markets, small grocery stores, school canteens and military canteens all over North Cyprus with its logistics network. It also imports fripan brand frozen donuts and ice cream powders from Europe and mainly sells and distributes to hotels, restaurants and cafes (HoReCa).
The track includes 9 small marketing vehicles and 4 large distribution trucks. Sunsel's warehouse located in the industrial zone has a closed area of 700 m2 and a special section with 90m3 freezer / cooler.

Our Mission

Misyonumuz doğru kalite ve fiyat oraıını sağlayarak, geniş ürün yelpazesi ile tüketici beklentilerinin en üst düzeyde karşılamaktır.

our vision

Kaliteli, yenilikçi ve farklı ürünlerin halkımız ile buluşturulması. Keyifle tüketilen, sektöründe en beğenilen ve tercih edilen markaların ülkemize kazandırılması.

Our Values

  • Güvenilirlik
  • Sürdürülebilirlik
  • Samimiyet ve Şeffaflık
  • Yenilikçilik
  • Dürüstlük

Our Solutions

Food Distribution

Kuzey Kıbrıs’ın dört bir yanındaki zincir marketlere, küçük bakkallara, okul kantinlerine ve askeri kantinlere satış ve dağıtımını yapmaktadır.

DISCOVER

Warehouse Services

Deneyimli ve uzman kadrosu ile beraber müşteri memnuniyetini sürekli tutan Destek Antrepo, müşterilerine hızlı, güvenilir ve rahat bir operasyon süreci yaşatmaktadır.

DISCOVER

Food Storage

Sunsel's warehouse located in the industrial zone has a closed area of 700 m2 and a special section with 90m3 freezer / cooler.

DISCOVER